Zapisz się do Newslettera i odbierz 5% rabatu na pierwsze zakupy 🛒  Skorzystaj z darmowej dostawy za zamówienie powyżej 400 zł (szczegóły w zakładce Dostawa)

Adwent w Danii i krajach skandynawskich
Adwent w Danii i krajach skandynawskich

Święta Bożego Narodzenia dla większości z nas to magiczny, radosny czas. Wraz z końcem listopada zaczynamy powoli przygotowywać się do świątecznego okresu. Kolejny miesiąc - grudzień, wyznacza czas oczekiwania i odliczania do Świąt.

Skandynawowie w sposób szczególny i bardzo tradycyjny obchodzą adwent, bo tak właśnie, zgodnie z chrześcijańska tradycją, nazywamy ten szczególny przedświąteczny czas. 

Wieniec adwentowy

Nie byłoby Świąt Bożego Narodzenia w Danii bez zapalenia adwentowego wieńca. Tradycyjny wieniec adventskransen czy adventskroner jest szalenie naturalny, wykonany z gałęzi świerku, przystrajany gałęziami obsypanymi czerwonymi owocami, np. głogu, pięknymi czerwonymi wstążkami i zwykle białymi, czterema świecami. W pierwszą niedzielę adwentu zapalana jest  pierwsza świeca, a w kolejne - druga, trzecia i czwarta. W ostatnia niedzielę adwentu palą się już wszystkie, każda innej długości. Adwentowe wieńce symbolizują odliczanie czasu do Bożego Narodzenia.

Modę na wieńce adwentowe Duńczycy zapożyczyli z Austrii i Niemiec na początku XX w. Wcześniej w tradycyjnych duńskich domach zapalano jedną świecę. 

Świeca kalendarz 

Obecnie świeca adwentowa jest często ozdobiona motywami świątecznymi i ma podziałkę z 24 kreskami, oznaczającymi wszystkie dni grudniowe aż do Wigilii. Zapala się ją 1 grudnia, w większości domów, przy śniadaniu. Każdego dnia powinna spalić się na długość jednej kreski. Dzieci pilnują czasu palenia i zdmuchują świecę zanim zacznie topić się kreska oznaczająca następny dzień.

Kalendarz adwentowy

Odliczanie dni do Wigilii to stały coroczny rytuał świąteczny. Poza świecami i wieńcem adwentowym jest jeszcze inna forma oczekiwania na Boże Narodzenie. I to ją najbardziej lubią dzieci! Każde dziecko musi mieć swój kalendarz adwentowy inaczej kalendarz bożonarodzeniowy. Przybiera on różne formy - od znanych nam pudełek kartonowych z okienkami wypełnionymi czekoladkami, poprzez woreczki wypełnione różnymi drobiazgami zawieszonymi na schodach, ścianach pokoju, a przygotowane własnoręcznie przez rodziców. Wierzcie nam - cieszy każdego! 

Dekoracje świąteczne 

A wreszcie dekoracje! Te zachwycają każdego! Już pod koniec listopada, początek grudnia mieszkańcy Skandynawii zaczynają stroić swoje domy. Najpierw choinki przed domem rozświetlają się tysiącami białych lampek. Później w oknach pojawiają się stroiki, adwentowe świeczniki, domki ceramiczne z przepięknymi malutkimi okienkami, świeczniki i lampiony. Na balustradach schodów pojawiają się zielone girlandy, świerkowe kule ozdobione lampkami.

Duńczycy mają ogromny sentyment do tradycji. W domach przechowywane są zabawki i ozdoby świąteczne, które przetrwały od pokoleń. Te wszystkie "skarby" zdobią wnętrze świątecznego domu. Często wykonane ręcznie, samodzielnie przez dzieci i dorosłych sprawiają radość każdego roku kolejnym pokoleniom. 

Choinka

I choinka... Cóż... piękna, naturalna, najczęściej świerk norweski. Ozdobiona tradycyjnymi bombkami, figurkami, ręcznie wykonanymi papierowymi ozdobami, na której jeszcze teraz można zobaczyć prawdziwe palące się świece. Duńczycy kochają światło to symbol ciepła rodzinnego, radości, spokoju, hygge. Oczywiście palące się świece mogą grozić pożarem, stąd też czasami odchodzi się od nich na rzecz tradycyjnych lampek elektrycznych. Przy czym wybiera się zawsze te białe, nie kolorowe. 

Zapalenie świec na choince to najbardziej uroczysty moment. Zaszczyt ten przypada głowie rodziny, ojcu, zaraz po kolacji wigilijnej.

Później śpiewane są kolędy i tańczy się wokół choinki. Kiedy już wszyscy są radośni i trochę zmęczeni można odpakowywać prezenty🎁 Cudowny czas!        

Czy wiecie, że przed ratuszem w Kopenhadze każdego roku stawiana jest największa na świecie naturalna świąteczna choinka ozdobiona niesamowitą ilością lampek? Tak, tak to fakt! Świąteczne drzewka sięgają wysokości ponad 30 metrów i robią niesamowite wrażenie!

Happy Christmas! Glædelig jul!  

  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.