Zapisz się do Newslettera i odbierz 5% rabatu na pierwsze zakupy 🛒  Skorzystaj z darmowej dostawy za zamówienie powyżej 400 zł (szczegóły w zakładce Dostawa)

Hygge, czyli przepis na szczęście
Hygge, czyli przepis na szczęście

Gdyby zastanowić się nad tym co sprawia, iż Dania jest jednym z najprzyjemniejszych krajów do życia, moglibyśmy z pewnością wskazać duńską filozofię według której żyją tamtejsi mieszkańcy – hygge

Z roku na rok obserwujemy, jak to krótkie i chwytliwe słowo - hasło wzbudza coraz to większe zainteresowanie wśród mieszkańców Europy, a przede wszystkim sąsiadów tego małego kraju, liczącego niespełna 6 milionów mieszkańców. 

Jak rozumieć hygge?

Na czym polega więc sekret tego wyjątkowego zjawiska? Najszerzej ujmując - hygge to stan umysłu, dzięki któremu Duńczycy osiągają poczucie wewnętrznej harmonii i spokoju. Aby pielęgnować w sobie tą duchową spójność i higienę psychiczną, odrzucają wszechobecny konsumpcjonizm i pośpiech, które nie sprzyjają kultywowaniu życia według ich filozofii.

Przepis na osiągnięcie szczęścia - hygge

Biorąc pod uwagę fakt, że wiele aktywności Duńczyków toczy się w zaciszu domowym, sztuką dla nich jest to, aby stworzyć wokół siebie atmosferę, w której znajdzie się przepis na osiągnięcie szczęścia i spełnienia o dowolnej porze roku. Swobodna komunikacja z rodziną i przyjaciółmi, poczucie bezpieczeństwa, wspólnie przyrządzane posiłki, ciepłe uśmiechy i spojrzenia, brak nerwowego spoglądania na zegarek, stanowią filar filozofii hygge, według której żyją mieszkańcy Danii. 

Oczywiście hygge można przeżywać również w samotności. Gorąca kąpiel, świece, ciekawa lektura, obcowanie z naturą. Holistyczne podejście do zdrowia, czy delektowanie się pyszną kolacją, siedząc pod ciepłym kocem w miejscu zwanym hyggekrog, podczas gdy za oknem pada deszcz. To właśnie te elementy, które tworzą bezpieczną przystań, do której chce się wracać. 

Wystrój wnętrz w myśl filozofii hygge

Grzechem byłoby nie wspomnieć o zmyśle estetycznym naszych sąsiadów znad Bałtyku. Duńczycy cenią sobie komfort, wygodę i jasność, które to nadają im odpowiednio ze smakiem urządzone wnętrza, pełne poduszek, drewna czy naturalnych tekstyliów. 

W domach zapala się świece, których płomień nie tylko rozjaśnia przestrzeń, ale stwarza atmosferę ciepła i przytulności. Czy wiecie, że w Danii statystyczny mieszkaniec spala rocznie około sześć kilogramów wosku? Tak wynika z danych Stowarzyszenia Europejskich Producentów Świec. Przyznajmy – niewiele jest państw, w których dzień rozpoczyna się od zapalenia świec przy śniadaniu. Właśnie te małe, wydawałoby się prozaiczne rytuały dnia codziennego, kreują nasze myślenie i wprowadzają w dobre samopoczucie. Stąd do udanego życia już niedługa droga. 

Satysfakcjonujące relacje z bliskimi, jak i samym sobą oraz funkcjonalnie, ale z duszą urządzone wnętrza to idealne zestawienie, które przybliży nas do osiągnięcia radości i spełnienia w naszym codziennym życiu. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.