Risalamande to nic innego jak duński deser bożonarodzeniowy. Ta dźwięczna nazwa oznacza dokładnie ryż z migdałami, czy migdałowy ryż. Uwielbiamy go!
Risalamande - deser na Wigilię
Czym dokładnie jest Risalamande? Ten świąteczny deser to słodki pudding ryżowy podawany z ciepłym sosem wiśniowym. Mniam! Sekretem udanego deseru jest specjalny ryż "grød ris", gęsta śmietana kremówka i ciepły sos z wiśniami. Risalamande kusi swoją kremową konsystencją i waniliową nutą. Duńczycy zajadają się nim już po obfitej kolacji wigilijnej. Jest wyśmienity i znakomicie pasuje do świątecznej atmosfery!
Tradycja Risalamande
Tradycja przyrządzania Risalamande w duńskich domach sięga drugiej połowy XIX wieku. Na początku pudding ryżowy podawano w zamożniejszych domach, a to ze względu na drogie i trudno dostępne składniki - migdały, wanilię czy ryż. Później deser stał się popularny w całej Danii. Co więcej zaczęto bawić się tradycją, a bardziej przesądni Duńczycy dodają do świątecznego deseru jeden cały migdał. Ten, kto go znajdzie w swojej porcji - otrzymuje nagrodę. Zwykle są to słodycze - czekolada, marcepan, kolorowe cukierki. Zabawa jest przednia!
Risalamande - jak przyrządzić
Kiedy zbliżają się święta marzę o wigilijnym deserze duńskim- puddingu ryżowym Risalamande. Muszę Wam zdradzić - nie tylko na święta jemy w naszym domu ten deser ;)
Jak go przyrządzić? Nie jest to trudne!
W Polsce zastępuję ryż "grød ris" - ryżem jaśminowym, a sos wiśniowy - pyszną konfiturą wiśniową lub wiśniową frużeliną.
- szklanka ryżu
- 1l mleka (pełnego)
- 1 laska wanilii
- 4 łyżki cukru
- 400 ml śmietanki kremówki 30%
- 100 g słupków migdałowych
- 500 ml konfitury wiśniowej, sosu wiśniowego czy frużeliny wiśnowej
Gotuję mleko wraz z nasionami laski wanilii. Gdy mleko zaczyna wrzeć dodaję ryż i znów doprowadzam do wrzenia, a później zmniejszam ogień na minimum. Teraz gotuję ryż w mleku, pod przykrywką 45-60 minut, aż będzie miękki i wchłonie całe mleko. Pozostawiam ryż do wystygnięcia, a gdy jest już zimny dodaję migdały, cukier i dokładnie mieszam. Na końcu dodaję ubitą na sztywno śmietanę i wkładam do lodówki na 2-3 godziny minimum. Gdy deser jest schłodzony (bo taki właśnie powinniśmy podawać :)) polewamy go ciepłym sosem z wiśniami lub podgrzaną konfiturą wiśniową. Pycha!
Spróbujcie! Pokochacie Risalamande tak jak my!